• شهرک صنعتی بینالود، فاز یک، خیابان کوشا، پلاک 18.8

ساعات کاری

شنبه تا پنج شنبه 7 تا 17

اپوکسی

اپوکسی

بررسی های انجام شده در اپوکسیدها و آمین ها برای اولین بار توسط Paul Schlack در آلمان در سال 1934 انجام شده است. اپوکسی یا پلی اپوکسید به عنوان یک پلیمر گرمازا عمل می کند که وقتی با مواد سخت مخلوط می شود، فرایند پلیمریزاسیون را آغاز میشود.
خود پلیمر از یک واکنش شیمیایی ( معمولاً بین اپی کلرو هیدرین و بیس فنول) جمع می شود که منجر به ایجاد یک رزین اپوکسی می شود. اپوکسی را می توان برای اهداف مختلف استفاده کرد، اما بیشتر در رنگ ها، پوشش ها و چسب ها یافت می شود. یکی از استانداردترین پوشش های اپوکسی، پوشش دو بخشی از طریق آب است، که در برابر اشعه ماورا UV بنفش و سایش، بسیار سخت و مقاوم است.
در نتیجه این خواص و به دلیل چسبندگی عالی که دارد، معمولاً برای پوشاندن فلز و سایر اجزایی که باید مقدار زیادی سایش را تحمل کنند، استفاده می شود. علاوه بر این، پوشش های اپوکسی موجود در آب نسبت به اپوکسی های پایه حلال سمی نیستند، به این معنی که کار با آنها راحت تر و ایمن تر است.
استفاده صنعتی و خودرویی برای اپوکسی ناشی از آب زیاد است زیرا این پوشش کاملاً در برابر حرارت مقاوم است، که این امر احتمال کنده شدن بعضی قطعات و فلزات را در اثر سایش یا عدم تحمل گرما را کاهش می دهد. همانند اکثر اپوکسی ها، پوشش های اپوکسی موجود در آب پس از مخلوط شدن با ماده سخت کننده مناسب، سریع خشک می شوند.

کاربرد اپوکسی:
اپوکسی پلی استر شامل پوشش های پودری است که یک گزینه عادی برای استفاده در پوشش فلز سفید مانند یخچال ها است. از پوشش های پودری اپوکسی می توان برای خط کشی خطوط، لوله آب آشامیدنی استفاده کرد و همچنین برای تقویت بتن و جلوگیری از خوردگی در لوله های فولادی استاندارد استفاده می شود.
اپوکسی همچنین می تواند به عنوان یک پرایمر در برابر زنگ زدگی و خوردگی قطعات عمل کند، زیرا به چسبندگی سایر پوشش ها کمک می کند. اپوکسی به طور گسترده ای به عنوان چسب، در ساخت اتومبیل، قایق، دوچرخه، هواپیما و اجزای بیشمار دیگری استفاده می شود که به طور معمول انتظار میرود عملکرد بالایی را در عناصر حفظ کنند.
اپوکسی غالبا با استفاده از گرما پخت می شود، اپوکسی هایی که با استفاده از گرما پخت می شوند نسبت به آنهایی که در دمای اتاق پخت می شوند مقاومت در برابر گرما را بیشتر نشان می دهند، یک اپوکسی پخته شده مقاومت به حرارت بالاتر را نسبت به سایر چسب ها رایج در بازار، تا 350 درجه فارنهایت را نشان می دهد.
می توان تنظیمات اولیه اپوکسی ها را تغییر داد تا واکنش های سریع یا کند، شفاف یا مات، انعطاف پذیر یا سفت و سخت داشته باشند. آنها همچنین به عنوان چسب روی مبلمان چوبی، سنگ و شیشه به خوبی مورد استفاده قرار میگیرند و به راحتی و با توجه به نوع کاربرد آنها تغییر می کنند.
استفاده از اپوکسی محدود به کاربردهای چسب و پوشش صنعتی نیست، بلکه طیف وسیعی از صنایع را میتواند تحت پوشش قرار دهد. اپوکسی را می توان در ابزارهای صنعتی، سیستم های الکتریکی و در زمینه های دریایی و هوا فضا یافت.
در کاربردهای ابزارآلات صنعتی، از اپوکسی برای ساخت قالب، مدل، ریخته گری و وسایل دیگر استفاده می شود تا جایگزین نسخه های فلزی و چوبی سنتی شود. همچنین می توان از اپوکسی برای جایگزینی رزین های پلی استر و رزین های وینیل در قطعات تقویت شده با الیاف استفاده کرد و گرچه تا حدودی گران تر است، اما قطعات مقاوم در برابر دما هستند.
از آنجا که رزین های اپوکسی عایق های خوبی هستند، معمولاً در مدارهای مجتمع، ترانزیستورها و مدارهای ترکیبی استفاده می شود تا اجزای الکتریکی را از آلودگی خارجی، گرد و غبار و رطوبت محافظت کند.
در برنامه های بزرگ برد مدار، از اپوکسی برای اتصال اجزای مختلف و حتی تشکیل بخشی از ماسک لحیم کاری استفاده می شود. اپوکسی می تواند به عنوان یک پوشش شفاف خوب نیز عمل کند، اما با افزودنی ها به راحتی تبدیل به گرانیت تصفیه شده و انواع مختلف آن می شود.

کاربردها برای مواد مبتنی بر اپوکسی گسترده است و شامل پوشش ها، چسب ها و مواد کامپوزیتی مانند مواردی که از تقویت کننده های الیاف کربن و فایبرگلاس استفاده می کنند. شیمی اپوکسی ها و دامنه تغییرات تجاری موجود باعث می شود پلیمرهای کیور با طیف وسیعی از خواص تولید شوند.
به طور کلی، اپوکسی ها به دلیل چسبندگی عالی، مقاومت شیمیایی و حرارتی، خواص مکانیکی خوب و عایق های الکتریکی بسیار ارزنده شناخته می شوند، اما تقریباً هر خاصیتی قابل اصلاح است (به عنوان مثال اپوکسی های پر از نقره با هدایت الکتریکی خوب بسیار کارآمد هستند، اگرچه اپوکسی ها به طور معمول عایق الکتریکی هستند).
ساختار تشکیل دهنده ( رزین اپوکسی):
اپوکسی یا پلی اپوکسید یک پلیمر اپوکسید حرارتی است که در صورت مخلوط شدن با یک ماده کاتالیزگر یا (سخت کننده) باعث پخت (پلیمریزاسیون و اتصال عرضی) می شود. بیشترین رزین های اپوکسی معمولاً از واکنش بین اپی کلرهیدرین و بیس فنول-A تولید می شوند. اعتبار اولین سنتز رزین های اپوکسی بر پایه بیس فنول-A توسط دکتر Pierre Castan از سوئیس و دکتر S.O. به اشتراک گذاشته شده است. اصطلاح اپوکسی، رزین اپوکسی یا اپوکسید، α-اپوکسی، 1،2-اپوکسی و غیره به یک گروه گسترده ای از ترکیبات واکنشی اشاره دارد که با حضور یک حلقه اکسیران یا اپوکسی مشخص می شود. این توسط یک حلقه سه عنصره حاوی یک اتم اکسیژن نشان داده می شود که با دو اتم کربن پیوند داده شده است که از طریق دیگری به هم پیوسته اند.
از این رو، حضور این گروه عملکردی یک مولکول را به عنوان اپوکسید تعریف می کند، جایی که پایه مولکولی می تواند بسیار متفاوت باشد و در نتیجه باعث ایجاد انواع مختلفی از رزین های اپوکسی می شود و آنها بسیار کاربردی هستند زیرا تنوع در ساختار مولکولی را که می توان با همان روش شیمیایی تولید کرد، ارائه می دهند.
انواع محصولات اپوکسی:
انواع مختلف رزین اپوکسی کدامند؟
رزین اپوکسی تحت دو دسته اصلی قرار می گیرد، که شامل گلیسیدیل یا غیر گلیسیدیل میشوند. رزین های گلیسیدیل در زیر گروه های گلیسیدیل اتر، گلیسیدیل استر و گلیسیدیل آمین قرار میگیرند. تنوع غیر گلایسیدیل آلیفاتیک یا سیکلو آلیفاتیک خواهد بود. اپوکسی های گلیسیدیل اتر به ویژه آنهایی که از انواع بیس فنول و نوولاک هستند، مورد استفاده قرار می گیرند.
کفپوش اپوکسی یک ماده کف منحصر به فرد است که به طور پیوسته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است. هنگامی که کف بتونی صاف و آماده شد، یک رزین و یک ماده شیمیایی سخت کننده با هم مخلوط می شوند. بنابراین ترکیب بر روی بتن ریخته می شود و اجازه می یابد قبل از اعمال لایه دوم یا سوم سفت شود. این فرآیند مایع به جامد به کفپوش اپوکسی امکان مقاومت، در برابر لکه و غیره را می دهد. محبوب ترین کاربردهای آن در بیمارستان ها، مدارس، گاراژها و محیط های صنعتی است. اما می تواند برای اتاق های نشیمن مسکونی، آشپزخانه یا سایر اتاق ها به همان اندازه مفید باشد.
اپوکسی گروت چیست؟
اپوکسی گروت، دوغاب منحصر به فرد و محبوب برای کاشی کاری است که در فرآیند اختلاط از سیمان پرتلند یا آب استفاده نمی شود. از ویژگی های سخت کننده، رنگدانه ها، رزین اپوکسی و مواد پرکننده سیلیس است. اپوکسی گروت در مقایسه با دوغاب سیمانی کمتر متخلخل است. همچنین ، اپوکسی های گروت در مناطق حاوی چربی و اسید مانند آشپزخانه بهترین عملکرد را دارند.
بخش ساخت و ساز انواع رزین های اپوکسی مانند پلی اورتان، اپوکسی و موارد دیگر را اعمال می کند.در ضمن اپوکسی نامی دارد که به معنای وجود ماده سیمان است، اما هیچ درصد سیمانی ندارد. برای سخت کننده اپوکسی، این ماده نقشی اساسی در شروع فرآیند سخت شدن اپوکسی گروت دارد. همچنین، سخت کننده اپوکسی در ترمیم حفره ها و ترک های مویی در سازه های بتونی حیاتی است. به غیر از این، این عنصر می تواند به عنوان عامل اتصال بهترین عملکرد را داشته باشد.
انتخاب چسب ها و یا درزر بندی های مبتنی بر اپوکسی بخش عمده ای از مواد درزگیر و چسب به نام مهر و موم سازه ای یا مهر و موم مهندسی هستند و در موارد مختلف در لعاب های نرده، استخرهای شنا و… از درزگیرهای ایمن ماستیک بدون چسب استفاده می شوند.
رنگ اپوکسی چیست؟:
رنگ اپوکسی و کفپوش اپوکسی اصطلاحاتی هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. اگر می خواهید یک رنگ اپوکسی بخرید تا از آن به عنوان کفپوش در فروشگاه های لوازم خانگی استفاده کنید، ممکن است هر دو اصطلاح مورد استفاده را روی قوطی یا کیت مشاهده کنید. (اصطلاح دیگری که ممکن است مشاهده کنید، درزگیر اپوکسی است.) شرکت های تولید رنگ همچنین ممکن است رنگ اپوکسی اختصاصی خود را به فروش برسانند. پوشش اپوکسی از نظر فنی یک رنگ نیست. رنگ اپوکسی مستقیم حاوی مخلوطی از رنگ اکریلیک و اپوکسی است که گاهی اوقات اپوکسی 1 بخشی نامیده می شود. فرمول اکریلیک می تواند امکان شخصی سازی در رنگ آمیزی را فراهم کند و این نوع رنگ اپوکسی مانند رنگ معمولی خشک می شود. جز ep اپوکسی به مقاومت رنگ در برابر لکه های شیمیایی کف مانند بنزین یا روغن نسبت داده می شود، بنابراین اغلب از آن در کف گاراژ و اتاق کار استفاده می شود.
رقیق کننده های رزین اپوکسی:
ایجاد رقیق کننده های اپوکسی شامل گلیسیدیلاسیون الکلهای آلیفاتیک یا پلیول ها است. موادی که در نتیجه چنین فرآیندهایی تولید می شوند، ممکن است تک کاربردی باشند (به عنوان مثال dodecanol glycidyl اتر)، دو عملکردی (بوتاندیول دی گلیسیدیل اتر) یا عملکرد بالاتر (به عنوان مثال تری متیلولپروپان تری گلیسیدیل اتر)را میتوان نام برد.
پرایمر اپوکسی چیست ؟
پرایمر اپوکسی یک ماده سیلر بر پایه رزین است که پس از پخت یک سطح غیر متخلخل ایجاد می کند و اگرچه سطح آن بسیار سخت است، اما می توانید با استفاده از دستگاه سنباده آن را سنباده بزنید تا سطح بسیار صافی ایجاد شود که رنگ آمیزی آن آسان باشد. این پرایمر اورتان با ساختار بالا یک لایه ضخیم ایجاد می کند و شما می توانید آن را با تینر انتخابی خود نازک کنید. این پرایمر اپوکسی مخصوص صنعت تعمیر موبایل طراحی شده است.این ماده خیلی سریع خشک می شود و بهبود می یابد بدون اینکه چسبندگی ایجاد کند. در حالی که این یکی از بهترین پرایمرهای بازار است، اما دارای چند نکته منفی است. گران تر از پرامیر اپوکسی مشابه در بازار است. همچنین ممکن است از لایه ضخیمی که ایجاد می کند خیلی راضی نباشید و اگر بگذارید خیلی طولانی شود، ممکن است برای سنباده زدن خیلی شود.
اپوکسی میانی چیست ؟
رنگ میانی اپوکسی باید یک پوشش دو جزئی باشد که متشکل از یک رزین اپوکسی و یک ماده پخت، همراه با رنگدانه های پرایم و پرکننده، رنگ دهنده ها، ژلانت، مواد تراز کننده و حلال ها باشد. این پوشش باید در شرایط جریان هوای آزاد باشد و به راحتی اسپری می شود. هنگامی که این ماده ها با یکدیگرمخلوط می شوند، پوششی مناسب و کاربردی بر روی پرامیرهای معدنی و آلی است که با یکدیگر سازگاری دارند. رنگ این پوشش تفاوت قابل توجهی با سایر پوشش ها در سیستم پوشش دهی اپوکسی ها دارد.
اپوکسی نهایی چیست ؟
لایه اپوکسی نهایی برای تهیه پایه مواد سمباده زده می شود و سپس یک یا دو لایه لاک روی این ریخته میشود. به نظر می رسد که این نتیجه دارای عمق ده لاک و یا بیشتر باشد اما بسیار با دوام تر است. تغییر رنگ در این مواد بسیار راحت تر است زیرا لاک قدیمی فقط تا سطح پوشش اپوکسی برداشته می شود. پوشش اپوکسی از مخلوط شیمیایی دو ماده مایع، رزین اپوکسی و سخت کننده برای ایجاد یک ماده ی سخت و مقاوم در برابر حلال استفاده می کند که می تواند روی کف، پیشخوان ها و عرشه ها اعمال شود. انواع بسیاری از اپوکسی ها به دلیل دوام زیاد مورد توجه قرار گرفته اند و می توانند برای آب بندی کف های بتونی، فولاد و سایر مواد صنعتی مورد استفاده قرار گیرند.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.